Maršruti

 
Baron bōgans
Velomaršruts ap Dundagu «Baron bōgans»

Daudzveidīgs, kultūrvēsturiskiem un dabas objektiem, atpūtas un izziņas iespējām bagāts maršruts.
Krišjāņa Barona bērnības zeme un dzimtas dzīvesvietas.

Pa ceļam var apmeklēt Pāces vilnas fabriku, «Kalēju» zirgaudzētavu, Liepniekvalka alas, uzkāpt Valpenes piramīdā, iepazīties ar Kubalu skolu – muzeju, degustēt lauku saimniecību labumus, iepazīt Krišjāņa Barona dzīvesvietas, ciemoties viņa dzimtas atzara ģimenē «Jumaros». Un, protams, priecāties par mežu un lauku ainavām.

Maršruta interesantākie punkti: mazbānīša stacija un trase, stādaudzētava, vecie Baronu kapi, Baložezers, Pāces vilnas fabrika, zirgaudzētava, Liepniekvalka alas, «Jumaru» vecsaimniecība, Valpenes piramīda, Kubalu skola-muzejs, «Jaunsniķeru» žograuši.

Garums: ap 40 km, bet atkarībā no vēlmēm iespējamas dažāda attāluma novirzes no pamatapļa un alternatīvas.

Nepieciešamais laiks: atkarībā no pārvietošanās
ātruma, apskates un atpūtas vietu daudzuma, 0,5–1 diena.

Nakšņošanas iespējas: Dundagā: Dundagas pilī, tel. 29141121; «Jaunemaros», tel. 29432740;  «Pūpolos», tel. 29197900; «Pasaku namiņā», tel. 29462622.

Ceļa segums: asfalts, grants, meža un lauku ceļi.

Maršruta sākuma un beigu punkts: Dundaga.

Maršruta gaita: Dundaga – Pāce – «Kalēji» – Liepniekvalka alas – Valpenes «Jumari» – Kubalu skola – «Būdenu» mājvieta – Gavsenes «Jaunsniķeri» – Dundaga.

Marķējums: zilas standarta velozīmes ar vietējā maršruta Nr. 556

Alternatīvas: apļveida maršruts, var sākt jebkurā punktā, vai veikt pretējā virzienā.

Velosipēdu noma: Valpenes «Jumaros» (6), tel. 29469425; Dundagas «Pūpolos» (2), tel. 26554001.

Veikali un kafejnīcas: Dundagā.
LV Baron boogans Dundaga pdf
EN Baron boogans Dundaga pdf
1
Dundagas pils un parks
Lielākā un vecākā (no 13. gs.) pils Ziemeļkurzemē. Ilgajā pastāvēšanas laikā tā piedzīvojusi karus, īpašnieku maiņas, vairākkārt pārbūvēta un divas reizes nodegusi, tomēr atjaunota un pat paplašināta. Ar Dundagas pili saistās daudz nostāstu un teiku – par rūķīšu kāzām un Zaļo jumpravu, par ganiņu u.c.
Līdzās pilij ir 21,7 ha liels parks, iekopts jau 17. gs. 
Tel. 29444395.

2
Gavsene
Elma Zadiņa: «Gavsene... kas tad tagad no ciema dzimtām palicis? «Jaunsniķeros». «Sniķeros» zemi nesaimnieko, mājā gan dzīvo. «Spriņģi» vēl ir, bet mantinieki tikai pa vasarām mitinās. Kroni visam uzlika meliorācija – cilvēkiem kaut ko samaksāja, lai mājas nojauktu un cilvēkus pārceltu uz centru. «Klučus», «Odumus», «Pupavus», «Pļavsargus» – tos visus noraka. Tagad ciems ir pagalam tukšs – izvešanas sekas, izjauktas ģimenes, atgriešanās grūtības.»
3
Kārļmuiža
Pēc 1924. gada datiem ciemā dzīvojuši daudzi Kārļi – saimes galvas. Tas tajā laikā bijis slavens vārds. Arī vienām ciema mājām nosaukums ir «Kārļi». Šie fakti, kā arī tas, ka Dundagas muižu 19. gs. beigu posmā pārvaldījis majorātkungs Kārlis Ludvigs Ferdinands fon Ostenzakens, kurš turklāt 1857. gadā apprecējies ar Klāru fon Keidelu, tautas apziņā radīja pārliecību par ciema nosaukuma saistību ar Kārļa vārdu.
4
«Stacija» un bānīšceļš
Mazbānīša stacija – koka ēka, celta 20. gs. 30-tajos gados, darbojās līdz 1968. g., kad likvidēja dzelzceļa satiksmi. Tagad – aprūpes nams «Stacija». Šaursliežu dzelzceļu izveidoja I pasaules kara laikā. 50 km ceļa posmu no Stendes līdz Dundagai vilciens veicis 3,5 stundās. Savulaik bānītis bija viens no galvenajiem apvidus saimnieciskās dzīves rosinātājiem. Velosipēdistiem lietojams dzelzceļa uzbēruma posms līdz vecajiem vācu baronu kapiem.
5
Pāces vilnas fabrika
Tradicionāls rūpals Pācē kopš 19. gs. beigām. Vienīgā vieta Latvijā, kur veic pilnu vilnas pārstrādi. Pirmās Latvijas Republikas gados šeit velta vadmala. Padomju gados Pācē bija otrs lielākais sadzīves pakalpojumu sistēmas cehs Latvijā, kas pārstrādāja aitu vilnu.
Tel. 26151720, 26431463.
6
Zirgi Pāces «Kalējos»
Saimniecības Saimniecības apskate, izjādes. Ganībās pussavvaļas, Latvijas brūnās un zilās šķirnes govis.
Tel. 26497430.
7
Kubalu skola-muzejs
Nams celts koka guļbūves konstrukcijā 1842. gadā un ir pirmā skola Dundagas novadā (slēgta 1964. gadā). Iejusties Ernesta Dinsberga dzīves un darba vietā, iepazīt atjaunoto sētu un apkārtni var no 1. maija līdz 31. oktobrim, iepriekš piesakoties pa tel. 63254335, 26332238.
8
Liepniekvalka alas
Viena no garākajām dabisko alu sistēmām Latvijā (ap 70 m). Smilšakmens alas 1988. gadā atrakusi dabas pētnieku grupa Gunta Eniņa vadībā. Apskatāmas tikai no ārpuses. Dundagas—Ģibzdes ceļa 10. km.
9
Bioloģiskā saimniecība «Jumari»
Krišjāņa Barona dzimtas atzara vecsaimniecība. Iepriekš piesakot apmeklējumu - iepazīšanās ar saimniecību, pastaigas dabā, zāļu tēja, pusdienas. Audzē krūmmellenes.
Tel. 29469425, 26601306
10
Valpene
1290. gada dokumentā par strīdu starp Kursas bīskapu un Rīgas domkapitulu minēta arī «Walpene». Valpenes pusmuižā dzīvojis un pie Ernesta Dinsberga Kubalu skolā mācījies Krišjānis Barons. Dainu Tēva māte Eņģele apglabāta Valpenes kapos, bet māsas bērnu atzars joprojām mīt ciemā.
11
Valpenes piramīda
Ap 9 m augsto akmeņu krāvumu – veltījumu Dainu tēvam Krišjānim Baronam – 1980. gadu vidū izveidojusi Imanta Ziedoņa domubiedru grupa tēlnieka Viļņa Titāna vadībā. Akmeņos iekalti Valpenes ciema māju vārdi.
12
Saustere
Šeit atrodas Kubalu skola – muzejs, te dzimuši vai darbojušies vairāki ievērojami cilvēki: rakstnieks, pedagogs un Kubalu skolas dibinātājs Ernests Dinsbergs, skolotājs un žurnālists Fricis Dravnieks, pedagoģe un valodniece Sofija Dravniece, krokodilu mednieks Austrālijā Arvīds Blūmentāls. Plašā teritorija tagad patukša.
13
«Būdeni»
Krokodilu mednieka Austrālijā Arvīda Blūmentāla (1925.–2006.) dzimtā mājvieta. Septiņpadsmit gadu vecumā Arvīds pieteicās leģionā. Ilgu laiku pēc kara nebija ziņu par viņu. Arvīda ģimene (māte, tēvs, jaunākais brālis) bija izsūtīta uz Sibīriju. Pēc smaga ievainojuma izārstēšanas Arvīds no Vācijas bija devies uz Austrāliju, kur uzsāka krokodilu mednieka dzīvi. Vēstulēs uz Latviju viņš rakstījis, ka nekad nebraukšot atpakaļ, jo nevar uzņemties smagos pārdzīvojumus – redzēt savu dzimtu un māju izpostītu un sagrautu.

14
«Jaunsniķeri»
Iepriekš savlaicīgi piesakoties, veloapļa laikā iespējama dižraušu un pūteļa
degustācija, iepazīšanās ar saimniecību.
Tel. 26111364
 
----------
CMS v.2.0.1 © RixtelLab 2014-2024

Mājas lapu izstrādāja Grandem , programmēja Rixtel Lab.